Jaroslav Průcha – zakladatel a majitel firmy Průcha Bluegrass Instruments se do zvuku banja zamiloval jako malý skaut u táborového ohně. V té době byla country a bluegrassová hudba pro mnohé symbolem svobody, lásky a vlastenectví. Pětistrunné banjo bylo pro Čechoslováky něčím novým, exotickým s nádechem magického kouzla, které umocňoval nový sound pickovaného banja. Svým zvukem a tvarem učarovalo i Jardovi. V té době bylo nemožné banjo běžně koupit. Jako mnoho dalších se tedy rozhodl si banjo vyrobit. V roce 1974, bez nákresů nebo plánů, zkušeností, pouze s několika fotografiemi, které měly pomoci, a za vydatné podpory svého otce Jaroslav dokončil své první pětistrunné banjo. Později navštívil koncert tehdejší ikony - country a bluegrassu - kapely „Greenhorns“. Tam poprvé viděl prstýnky - nezbytný doplněk každého banjisty! Když se vrátil z koncertu domů, vzal si starou plechovku a své první prstýnky z ní vystříhal. To bylo ono, konečně banjo „znělo“ tak jak mělo! Poté, co první banjo prodal, okamžitě se rozhodl vyrobit další - pokusit se o lepší vzhled a zvuk. Dnes po více jak třiceti letech jsou banja jeho vlastního designu jedny z nejuznávanějších a stále vyzařují kouzlo prvotního omámení, které bylo na počátku zrodu firmy. Jako jeden z mála je tím, komu se jeho koníček stal i prací. Své první banjo koupil zpět a stále ho vlastní jako připomínku toho, jak to celé začalo. Stejný osud má i nedávno objevené banjo číslo dvě.

Jaroslav Průcha je nadšený stavitel, stejně jako hráč. Ze všeho nejradši má a sám hraje „scruggs style“. Jeho bluegrassová kapela nese název „HPSK“. Její neobvyklé jméno je sestaveno z iniciál příjmení jejích členů. Podrobnosti o kapele můžete najít na www.sweb.cz/hpsk . Bohužel pro velké pracovní vytížení musel Jarda své působení v kapele letos ukončit. Jarda je také sportovní fanatik, denně hraje squash a jezdí na svém vysněném Harley Davidsonu.

V rodinné tradici pokračuje i syn Jan, který začal v dílně pracovat v roce 2004 a velmi rychle se vypracoval ve špičkového řemeslníka. Jelikož je perfekcionalista, jako otec, nedovolí aby jeho pracovní stůl opustil krk nebo jakýkoliv díl dokud není absolutně dokonalý v každém detailu. I on se tak dnes význačně podílí na budování dobrého jména nástrojů Průcha. Janovy výtvarné kvality jsou čitelné v jeho pastelových kresbách, stejně jako v jeho tvorbě banj a mandolin. Jeho kresby byly velice dobře přijaty v průběhu jeho návštěvy v Nashvillu, kde byl požádán o jejich vystavení v galerii. Jan, stejně jako jeho otec, miluje sport a je nadaný atlet. Dokonce byl šampiónem České republiky v běhu na 400 metrů.

Průcha Bluegrass Instruments je pojmem v bluegrassovém světě, protože jako jediní si veškeré díly na stavbu banja zajišťují vlastní výrobou. V době kdy Jaroslav začal banja stavět, díly na banjo se nedaly sehnat. Proto si je musel, jako učeň nástrojař, vyrábět sám. Postupem času se podařilo prorazit i na americký trh a díly, společně s Vláďou Ptáčkem, začali dodávat všem známým výrobcům banj. Je víc než pravděpodobné, že přestože váš nástroj má na hlavě logo jiné známé firmy, ať už americké či české, většina kovových dílů je vyrobena právě firmou Průcha Bluegrass Instruments.

Časté cesty do USA, dnes již minimálně třikrát do roka, návštěvy u všech známých výrobců, to je ta nejlepší škola, impuls a motivace pro další práci. Význačného uznání se dílně Průcha Bluegrass Instruments dostalo i formou pozvání na privátní akci majitelů předválečných nástrojů - festival Banjothon – ve státě Tennessee. V rámci této cesty ,v lednu 2010, se svým synem a přáteli navštívili i Jimiho Millse , který jim ochotně ukázal sbírku svých „prewar“ nástrojů. Zastávka u Geoffa Stellinga, dnes již dlouholetého přítele, byla samozřejmostí a milým završením této cesty.

Při prvním setkání vám nástroj v zámoří pochválí každý, když ale slova uznání slyšíte po více jak dvaceti letech, to už něco znamená…. Dnes již skoro magická tisícovka nástrojů značky Průcha, banj a mandolín, je známá po celém světě. Mnoho českých hráčů na nástroje Průcha hrálo nebo hraje. Dlouhá léta to byl Luboš Malina, Sváťa Kotas, Jarda Jahoda… Dnes muzikanti Vláďa Ptáček, Jiří Kliment, Martin Fridrich, Evžen Lovecký, Míra Horňák, velký talent Pavel Zícha z Nové Sekce, Petr Vošta s jeho Sunny Side a mnoho dalších...

Banja z dílny Jardy Průchy si našly významné spokojené majitele i na západním pobřeží USA, kde na na banjo Průcha hraje žijící vynikající banjista Peter Schwimmer, či Brendon Green z kapely Abrams Brothers, který hraje na Diamond Point a Peter Wernick má banjo „Elban“. Bela Fleck vlastní dvě banja Průcha. Richard Brown nebo Greg Caihill, kteří hráli na banja Průcha. Výborná Nashvillská banjistka Alison Brown, která vystupuje s banjem Průcha dlouhá léta. Nástroje se prodávají v Německu, Holandsku , Dánsku, Francii, Anglii ale i v Austrálii, Japonsku, raritou je banjo prodané do Izraele.

Nezáleží na tom, kdo na banjo či mandolínu Průcha hraje, největším oceněním jsou slova uznání spokojeného zákazníka. Než opustí dílnu, je každý nástroj dokonale seřízen dle požadavků zákazníka. Cílem Průcha Bluegrass Instruments je, aby byli spokojeni začátečníci i výborní muzikanti . Pokud si chcete pořídit dobrou mandolínu nebo perfekní banjo určitě si vyberete. Víc jak třicet let existence je zárukou kvality.

Kdykoliv vás cesta zavede do Prahy, nezdráhejte se přijít a navštívit dílnu Průcha Bluegrass Instruments.

 My son Jan galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie Jan is gluing wood galerie galerie Cleaning fingerboard galerie All rims, tone rings, flanges are perfect fitted galerie galerie galerie galerie galerie galerie galerie Before completation galerie galerie Finishing our new banjo galerie Set up on old banjo galerie Changing the banjo head galerie galerie galerie Refreshing frets galerie Capo-mails on the fifth string galerie galerie The binding galerie galerie galerie galerie 1 frets Raw necks after cuting galerie Cuting headstock galerie Finishing the heel galerie galerie galerie My talisman Jarda (my copy) galerie Our office Petra in the office Raw parts Resonator form galerie galerie Solid resonator mahogany wood galerie Making mandolin top Mandolin binding galerie galerie galerie Cleaning top and back side galerie galerie galerie Every detail has to be perfect galerie galerie galerie Friday late afternoon